Polonezköy Fotoğrafları - Polonezköy Resimleri

Polonezköy yöresi ile ilgili fotoğraflara yer verilen, gezginlerin Polonezköy anılarını resimlerle anlattıkları tanıtım sayfası.
 
Polonezköy Ziyaretçilerinin FotoğraflarıPolonezköy tanıtım filmini izlemek için tıklayın.
 
Gezgin Yorumları
 
Satırlarıma başlamadan önce okurlarımı saygı ile selamlarım. Adım Saim. 1945 İstanbul Sultanahmet doğumlu olup 1961 senesine kadar Polonezköy'ü en iyi bilen ve okul tatillerinde 3 ay doğa ile ve Polonyalılarla bir aile ortamı içerisinde yaşadıklarım çocukluk hayatımın en güzel anıları. Bugün 69 yaşına gelmiş ve 53 seneden beri Almanya'da yaşayan geçmişteki o güzel maziyi her zaman özleyen bir kimseyim. Yağmur yağdıktan sonra o kırmızı toprakta yalınayak dolaşmak, meyve ağaçlarının üzerinde oturup meyve yemek, bahçemizde natür olan sebzeleri toplayıp patlıcan, biber, kabak kızartması yanına domates soğan salatası ve aklınıza hangi yemek tarifleri gelirse. Fakat Polonezköy'ün en meşhur yemeği piliç kızartması idi. Her gelen misafire piliç kızartması şarttı. O zamanlar pansiyon fiyatları sırf öğlen yemeği 7,5 lira günlük sabah, öğlen, akşam ve yatmak 30-35 lira idi. 1955 senelerine kadar Polonezköy'e gelen misafirler, Paşabahçe'de Yorgo'nun Kahvesi'nden Polonyalılar at arabası ile çardaklı dedikleri, yandan oturulan paytonla alıp arka kısmında bulunan sepetin içine de bavullar konulurdu. Ben de çok kere arabanın arka direğinde oturup o toprak ve yeşil ormanların mis gibi kokan havasıyla 1,5 saat sonra Polonezköy'e varırdık. 1955 senesinden sonra Beykoz iskelesinden kalkan taksiler misafirleri taşımaya başladılar. Polonyalılar hem çalışkan, hem kültürlü ve hem de her iş elinden gelen bir milletti. Polonezköy Türkiye'nin sınırları içinde olan bir Avrupa şehriydi. Beni kimse yanlış anlamasın, etraftaki bütün Türk köyleri sefillik ve tembellik içindeyken Polonezköy bir cennetti. Bugün internetten köyün mezarlığına girdiğim zaman mezarlık taşlarındaki isimler beni o çocukluk yaşantıma götürüp o günleri bana tekrar yaşatıyor. Bugün o güzel cenneti beton otellerle, et kokan ızgara dumanları ile mahveden kişiler var ne yazık ki. Saygılarımla.
Saim Boramir l 19 Eylül 2014, Cuma 19:14 l  
 
Çok güzel.
alp mete güner l 8 Mayıs 2013, Çarsamba 13:51 l  
 
 
Peki Polonezköy hakkında sen neler düşünüyorsun?

En Çok Beğenilen Oteller
 
En Çok Yorumlanan Oteller
 
En Çok Beğenilen Mekanlar
 
 
 
İstanbul Otelleri ve otel fiyatlarını incele, sana en uygun oteli bul.

Nehirde kano ile gezmenin keyfi için, sincapların gezindiği bir doğaya uyanmak için Ağva Otelleri sayfasını inceleyin.

Tarihi eserleri, bol çeşitli salatası ile Karadeniz'e açılan Amasra'yı gezmek için Amasra turları sayfamıza bir göz atın.

Seyahat Tüyoları